Automobilių industrijos mirtis


Sveiki,

Aš šiandien noriu pakalbėti apie labai daug temų: Jaguar, Volkswagen, elektrinius automobilius. Kiekvienas iš šitų dalykų galėtų būti atskiras tekstas, bet visi jie labai susiję, tai kodėl nepakalbėjus apie viską iš karto?

Ir pradėti norėčiau nuo Fiat 500. Kas pirktų elektrinį Fiat 500? Aš pirkčiau, jeigu jis kainuotų 10.000 eurų. Žinote kiek jis kainuoja? 29.745 ir atseit yra nuolaida nuo 35.695. Ar aš durnas ar automobilių gamintojas? Atsakymas. Šito automobilio nenori pirkti nei vienas žmogus ir fabrikai, kurie turėjo juos gaminti, išėjo atostogų neribotam laikui.

Fiat 600 (tipo visureigis) hibridas kainuoja 24.785; elektrinis – 35.695 (po nuolaidos nuo 42.638). Jeigu mes turime tą patį modelį, vadinasi visas kėbulas yra tas pats. Visas interjeras yra tas pats. Vienintelis skirtumas yra variklis (plius baterijos). Elektrinis variklis turi mažiau dalių, todėl jį lengviau pagaminti nei benzininį. Benzininį variklį savo ruožtų lengviau pagaminti nei hibridinį, nes hibridinis iš principo yra du varikliai. Tai kodėl elektrinis automobilis, kainuoja brangiau? Ir ne šiaip brangiau, bet beveik 11.000?

Fiat yra labai patogus pavyzdys palyginimui, kai tikrai žinome, kad skiriasi tik variklis. Tačiau paimkite bet kurį Europos ar Amerikos gamintoją ir tendencijos bus tos pačios.

Kinai gamina viską išskyrus vieną dalyką. Kinai gali dominuoti visuose rinkose išskyrus vieną, kurios jie neįkando iki šios dienos. Ar žinote kokia tai rinka? Benzininiai automobiliai. Kinai bandė daugybę kartų ir jiems nepavyko. Sukurti benzininį variklį yra žiauriai sunku. Vokiečiai tą daro šimtą metų, aišku, kad jie turi pranašumą. Prieš 10 ar panašiai metų, kinai nusprendė pakeisti strategiją. Jie nusprendė investuoti į elektrinius automobilius. Ir jiems pavyko. Šiuo metu Kinijoje yra daugiau nei 500 elektrinių automobilių gamintojų. Didelė šalis, nieko keisto dėl didelio skaičiaus. Ir, kadangi, komunizmas, tai turbūt daugiau nei pusė jų plauna valstybės dotacijas. Bet jums reikia žinoti tris, kurie iš tiesų kažką sugeba.

BYD – didžiausias Kinijos automobilių gamintojas. Nori pakeisti Londono raudonuosius dviaukščius autobusus elektriniais. Pigiausias BYD, kurį galima įsigyti Europoje yra Dolphin. Jis yra konkurentas golfui. Kainos skiriasi nuo šalies. Pavyzdžiui Norvegijoje jis kainuotų apie 25.500 eurų, tuo tarpu Estijoje 34.990 eurų. Ar jūs vis dar norite pirkti Fiat 500? Jeigu jums kilo klausimas kiek tas Fiat kainuoja Norvegijoje, atsakymas – 31.000, kas yra ženkliai daugiau nei BYD. Lietuvoje savaime suprantama, kinietiškų automobilių negalima įsigyti, nes mes esame draugai su Taivanu. Beje, įdomus faktas, BYD savo veiklą pradėjo kaip baterijų gamintojas, kas yra sudėtingiausias elementas elektriniame automobilyje.

Geely yra kitas kiniečių automobilių gamintojas, kurį jums verta žinoti. Aš nesu tikras, ar Geely automobilių mes pamatysime Europoje, bet jiems priklauso Volvo. Norite atspėti kiek kainuoja pigiausias Volvo (taip, elektrinis)? 36.900. Jeigu aš galiu rasti pinigų elektriniam Fiat, esu tikras, kad rasiu ir Volvo. Ir, jeigu jums dar kyla abejonių, aš pasirinkčiau Volvo vietoj Fiat kiekvieną savaitės dieną.

Trečiasis automobilių gamintojas yra Saic. Esu tikras, kad šito prekės ženklo tikrai nepamatysite nei Europoje nei JAV. Bet jiems priklauso MG prekės ženklas. MG buvo įkurta 1920 metais Didžioje Britanijoje, bet 2005 metais juos nupirko kiniečiai.

Saic taip pat gamina visus elektrinius General Motors automobilius. Taigi, nors pačio prekės ženklo nematote, bet gana daug Saic pagamintų automobilių rieda tiek Europos, tiek Jav keliais.

Beje, jeigu jums įdomu pigiausias elektrinis automobilis Lietuvoje yra Dacia Spring, kurio kaina yra 18.990. Dacia yra rumunų automobilių gamintojas, kuris priklauso Renault grupei.

Pakartosiu tą patį klausimą dar kartą: Fiat 500, ką?

Jeigu žiūrite žinias galbūt girdėjote teiginį, kad elektrinių automobilių revoliucija mirė. Bet tikra tiesa yra ta, kad jinai nemirė, o buvo nužudyta. Jeigu paimsime visus Europos ir Amerikos automobilių gamintojus, rasime tik vieną, kuris kuria inovacijas. Tai yra Tesla ir jeigu pasižiūrėsite į Cybertruck, suprasite, kad inovacijų kartelė yra labai žema. Praktiškai ne kartelė, o gulintis policininkas. Neskaitant to, jinai yra neįveikiama visiems Europos ir Amerikos automobilių gamintojams.

Pavyzdžiui General Motos 2024 metais nusprendė išleisti 6 milijardus nupirkti savo akcijas iš esamų akcininkų. O 2023 metais tam jie išleido 10 milijardų. Tai yra 16 milijardų pinigų, per du metus, kurie nebuvo išleisti inovacijoms. Kas laimi? Akcininkai. Kas pralaimi? Paprasti žmonės, kurie nori gerų automobilių.

Žinot kas dar taip elgiasi? Boeing. Kokios pasekmės? Galbūt girdėjote praėjusiais metais, kad Boeing lėktuvai tokie nesaugūs, kad net lėktuvo durys atsisakė skristi Boeingu? Jeigu durys išlipa, ką daryti žmonėms?

Kodėl taip atsitiko? Seniau karjera reiškė, kad eilinis mechanikas per daug darbo metų pasiekė generalinio vadovo poziciją. Iš užsidegusio mechaniko tapti geru vadovu yra labai sunku, nes reikia skirtingų talentų, žinių, sprendžiamos skirtingos problemos. Bet esminis dalykas, kad mechanikas, visą gyvenimą yra mechanikas, todėl jis supranta ir skatina inovacijas, ir nori naujovių, jis nori tobulėjimo.

Karjeristas vadovas supranta tik vieną dalyką – pinigų kalbą t. y. jis padarys viską, kad gautų didžiausią bonusą prie algos. Jeigu norint gauti bonusą reikia valyti grindis, jis valys grindis; jeigu reikia ravėti šieną, jis ravės šieną. Bet mes kalbam apie kapitalistinį pasaulį ir akcininkai nori vieno dalyko: kad akcijų vertė kiltų. Bonusai gali būti mėnesiniai, ketvirtiniai arba metiniai, kitaip sakant, jie fokusuojasi į trumpalaikius dalykus. Labai retai kada inovacijai sukurti užtenka metų, daug dažniau reikia dešimtmečių, vadinasi, Karjeristai vadovai nesiorientuoja į inovacijas, nes anot jų inovacijos yra pinigų ir laiko švaistymas, kuris jiems neuždirba bonuso trumpuoju laikotarpiu, o kai įmonė pateks į bėdą, vadovas išeis į kitą kompaniją, koks skirtumas pardavinėti automobilius ar saldytą, gazuotą vandenį.

Tai, kad turime labai gerus pavyzdžius su Boeing ir General Motors, nereiškia, kad padėtis Europoje kitokia. Pakalbėkime apie Volkswagen. 2020 metais jie nusprendė įkurti programinės įrangos departamentą. Tame departamente turėjo dirbti 6500 IT specialistų. Jeigu nematote problemos, pasakysiu, kad Ubuntu turi apie 700 darbuotojų ir tai įskaitant visokius CEO, marketingo specialistus, pagalbą, ne tik programuotojus. Jūs manote, kad mašinos programinė įranga yra 10x sudėtingesnė nei operacinė sistema? Atsakymas yra ne. Sudėtingumas yra tas pats.

2023 metais Volkswagen paskelbė savo programinės įrangos departamento restrukturizaciją ir atleido bent 2000 IT specialistų. Bet situacija darosi dar įdomesnė. Jie nusprendė, ateityje naudoti Rivian programinę įrangą. Jiems taip pat padeda Harman. Harman yra Samsung priklausanti kompanija, kuri fokusuojasi į automobilių vaizdo ir garso sistemas tiek technine, tiek programine prasme. Paaiškinkite man, kaip 6500 programuotojų negali sukurti MP3 grotuvo, nekalbant apie kitą automobilio programinę įrangą?

Tęsiam toliau. 2024 metais Volkswagen išmokėjo 4.5 milijardo dividendų savo akcininkams. Panašią sumą išmokėjo ir 2022. Kas yra gerai, kai kompanija sėkminga, bet Volkswagen nėra sėkminga kompanija. Volkswagen pareiškė 2024 metais, kad nori uždaryti 3 fabrikus Vokietijoje. Po ilgų derybų su profsąjungomis buvo nuspręsta atleisti 35.000 darbuotojų, bet fabrikų neuždaryti. Paaiškinkite man, kaip galima išmokėti dividendus ir atleisti darbuotojus?

Volkswagen turi daugybę problemų, bet keletas iš jų yra tai, kad jie neinvestavo į inovacijas (kaip ir visi Europos gamintojai), todėl jų elektriniai automobiliai yra šūdas. Kita daug įdomesnė problema yra gimstamumas. Gimstamumas Vokietijoje kaip ir visoje Europoje mažėja. Vadinasi daugiau žmonių išeina į pensiją nei nori dirbti Volkswagen fabrikuose. Mažiau darbuotojų, reiškia reikia didesnių algų jiems privilioti. Didesnės algos, vadinasi automobilį pagaminti kainuoja brangiau. Nieko keisto, kad jie nori uždaryti fabrikus Europoje, Indijoje gaminti pigiau.

Ką darė Volkswagen paskutinius 10 metų vietoj to, kad investuotų į progresą ir naujas technologijas? Tą patį ką ir visi Europos bei Amerikos gamintojai. Pradavinėjo savo automobilius Kinijoje. 2019 Volkswagen užėmė 19% rinkos. Pripažinkim, tai visai neblogas rodiklis, tačiau 2024 jie turi tik 12%. Kas atsitiko? BYD. BYD galbūt negali konkuruoti su Volkswagen benzininių automobilių rinkoje, bet kai žmonės pereis prie elektrinių automobilių, kas liks prie suskilusios geldos?

Pakalbėkime apie Jaguar. Jie kaip ir visi ėmėsi gaminti elektrinius automobilius. Didžiausias Jaguar klientas Waymo nupirko 300 automobilių, bet daugelio žmonių Jaguar pasiūlymai nesužavėjo. Jie padarė labai įdomų dalyką, nutraukė visų nepopuliarų modelių gamybą (pasiliko tik F-Pace hibridą) ir uždarė fabrikus keliems metams. Jaguar grįš su visiškai nauju automobiliu ir nauja strategija. Ant popieriaus šita idėja skamba teisingai, bet ar jiems pavyks ją įgyvendinti sėkmingai tai jau kitas klausimas. Kad sužinotume atsakymą, mums teks palaukti bent jau iki 2026 (o gal ir ilgiau).

Tuo pačiu Jaguar pristatė naują automobilio prototipą. Man tas prototipas nepatinka, bet man taip pat nepatiko Fiat Multipla bei Chrysler PT Cruiser, kita vertus žmonės tas mašinas pirko. Man taip pat nepatinka Tesla Cybertruck, bet aš nesu matęs jo gyvai, galbūt pamatęs gyvai pakeisčiau nuomonę. Ką aš noriu pasakyti, kad aš nesu dizaino ekspertas ir, jeigu man nepatinka, nereiškia, kad automobilis neturės savo fanų.

Jaguar paskelbė ir savo naują strategiją, vietoj to, kad gamintų automobilius visiems, jie fokusuosis į apatinį turtingųjų segmentą. Istoriškai Jaguar visuomet konkuravo su Porsche, taigi, ta strategija skamba kaip ir logiškai. Yra tik viena problema. Visi automobilių gamintojai fokusuojasi į tą pačią auditoriją. Visi turtingi žmonės jau nusipirko po elektrinį automobilį ir galimai ne vieną. Niekas nenori gaminti automobilių paprastam žmogui. Kaip sakiau pradžioje. Yra daugybė temų, bet visos jos susiję. Norint pardavinėti automobilius paprastiems žmonėms, jie turi būti pigūs ir patikimi. Paprastas žmogus neturi pinigų, todėl jis gali rinktis automobilį be proto ilgai, kol suras geriausią variantą. Ką mes turime dabar tai, brangūs elektriniai automobiliai, todėl paprasti žmonės perka hibridus, nes jie pigesnį, jų technologijos patikrintos laiko.

Taip, gaminant automobilius turtingiems galima užsidėti didesnę antkainį ir turėti didesnį pelną vienetui. Bet jeigu visi gamina turtingiems, tai konkurencija bus be protiška. Ironiška, bet aš nematau, kad kas nors labai veržtųsi konkuruoti dėl paprastų žmonių. Paprastų žmonių yra visuomet daugiau nei turtuolių ir jei vieneto pelnas mažesnis, bendras pelnas gerokai didesnis.

Kinai galėtų drąsiai nušluoti visą automobilių rinką, bet tiek Europa, tiek Amerika bando apsaugoti savo rinkas didžiuliais tarifais. Tarifų apėjimas yra paprastas. Pastatyti fabriką Meksikoje, Lenkijoje ir Vengrijoje (priklausomai nuo to kuriai rinkai taikai). Dalys vis dar gali būti gaminamos Kinijoje, bet galutinis surinkimas atliekamas kitoje valstybėje ir žiūrėk, staiga, automobilis nėra pagamintas Kinijoje. Mes esame įpratę žiūrėti į Kiniją kaip viso ko fabriką, bet elektrinių automobilių atveju jie nėra fabrikas, jie yra intelektualinės žinios (know-how). Europa ir Amerika turėjo šansą sukurti elektrinių automobilių know-how, bet jie pasirinko to nedaryti. O kam? Benzininius variklius kuo puikiausiai pirko vakar ir perka šiandien. Bet jie pamiršo rytoj. Rytoj, deja, priklauso Kinijai.

Man patinka visi Europos gamintojai ir Fordas, bet galimai per ateinančius dešimtmečius dalies jų neteksime, dalis bus nupirkta kinų (arba indų). Nesvarbu kiek plausi ir šluostysi obuolį, jeigu vidus supuvęs, tai nieko nepakeis. Būtent tokia situacija yra automobilių industrijoje. Labai gaila, kad jie šitą prasileido, bet dabar jie turi priimti savo tinginiavimo pasekmes.

Visas šitas reikalas man primena šaldytuvo sukūrimą. Kaip žmonės laikydavo produktus, kol nebuvo šaldytuvų? Kompanijos pardavinėdavo ledo blokus. Ledo blokai plius vėsus rūsys rezultatas - pirminis šaldytuvas. Kiek kompanijų, kurios pardavinėjo ledo blokais tapo šaldytuvų gamintojais ar bent pardavėjais? Nei viena. Visos ledų blokų kompanijos išnyko. Kodėl? Nes kitos žinios, kiti procesai, kiti darbuotojai. Lygiai tas pats yra ir su automobiliais. Norint gaminti elektrinius automobilius, reikia kitokių žinių nei benzininius. Europa ir Amerika gali užsidėti kokio tik nori dydžio muitus, bet tai nekeičia esminės problemos: Kinija turi žinias, Europa ir Armerika – ne. Muitai tik prailgina agoniją bei paprasti žmonės negauna geresnių, labiau daugiškų klimatui automobilių.

Šita tema man asmeniškai yra įdomi ir tikiuosi ateityje rasiu laiko detaliau paanalizuoti ir pakalbėti apie Volkswagen (problemas) bei lauksiu ar Jaguar nauja strategija pasiteisins. Jeigu jums įdomu sužinoti kiek supuvę yra vakarų gamintojai galite pažiūrėti šitą video: https://www.youtube.com/watch?v=Xh07Q0NCITc Kanalo autorius turi ir daugiau video panašiomis temomis. Perspėjimas, jis taip pat turi daug video, kurie aukština Teslą.

PS. visos kainos yra teksto rašymo metu, todėl, kai jūs žiūrėsite, gali būti pasikeitę.

Turi klausimų, pasiūlymų, kritikos? Spausk 'reply' ir parašyk man.


NePo

Klausimas: Ar jums buvo tokia situacija, kai sumokate grynais ir padavėja gražina grąžą iš savo asmeninės piniginės? Man visuomet stebino toks dalykas ir atrodė kažkaip keistai, kol viena padavėja nepaaiškino kodėl taip daroma.

Pagal įstatymą restorano kasoje gali būti nedaugiau nei 300 eurų. Taigi, kiekviena padavėja nešioja visą užmokesti savo asmeninėje piniginėje. Restorano savininkui toks variantas irgi tinka. Dienos gale jis gali žinoti kiek tiksliai kiekviena padavėja padarė apyvartos ir tas, kurios padaro mažiau, motyvuoti dirbti geriau.

Įdomu tai, kad šita tvarka negalioja greito maisto restoranams.


Šią savaitę publikavau tekstą apie stalo žaidimą panašų į Carcassonne. Jeigu nežinote Carcassonne, ignoruokite šitą žaidimą.

https://www.nepo.lt/stalo-zaidimas-land-vs-sea/


Internetas


Wow, pažiūrėkite kaip atrodo Razorbird. Primena pufiną.

https://mossandfog.com/the-razorbill-birds-futuristic-appearance/

Gamtos fotografijų konkurso dalyvių darbai.

https://theinspiration.com/2025/01/nature-photographer-awards-2024/

100 geriausių Anglijos kompanijų vadovai sausio 6 (pirmadienį) uždirbo daugiau pinigų, nei tų įmonių darbuotojai uždirbs per visus 2025 metus.

https://www.theguardian.com/business/2025/jan/06/ftse-100-bosses-more-pay-by-noon-today-than-average-worker-in-a-year

Neįtikėtinai realistiški piešiniai.

https://mossandfog.com/hyperrealistic-pencil-illustrations-by-kohei-ohmori/

Smagus tekstas apie madas banginių pasaulyje.

https://nowiknow.com/like-social-media-but-for-whales/

Pasirodo gavus Nobelio prizą daugeliui mokslininkų nučiuožia stogas. Įdomu ar tai buvo parašyta jų horoskope?

https://www.iflscience.com/what-is-nobel-disease-and-why-do-so-many-prizewinners-develop-it-77532

Oksfordšyre (Anglija) rasta 200 dinozaurų pėdsakų.

https://earthlymission.com/dinosaur-highway-britain-trackway-footprints-dewars-farm-discovery/

Skara Brea yra 5000 metų senumo kaimo griuvėsiai Škotijoje.

https://earthlymission.com/skara-brae-stone-age-village-neolithic-settlement/

AuthaGraph yra reliausias žemės žemėlapis. Norėčiau tokį pasikabinti ant sienos.

https://earthlymission.com/finally-a-world-map-that-gets-it-right-the-authagraph-projection/

Laukinės gamtos fotografijų konkurso dalyvių darbai.

https://www.thisiscolossal.com/2025/01/wildlife-photos-peoples-choice/

Radai įdomių nuorodų? Spausk 'reply' ir jos bus įtrauktos į sekantį naujienlaiškį.

Naujienlaiškis. Praėjusios savaitės naujienlaiškis buvo išsiųstas 122 žmonėms. Atidarė 54.1%, paspaudė 29 nuorodas.

Persiųskite šį naujienlaiškį savo draugams, nes jie irgi norėtų sužinoti apie gerus ir įdomius dalykus, kuriuos jūs skaitote.

Šios savaitės naujienlaiškis iliustruotas Mateusz Szulik darbais, daugiau jų galite rasti adresu https://www.behance.net/fredziq

Šios savaitės naujienlaiškis išsiųstas 122 žmonėms.

Aš esu NePo

Aš pradėjau rašyti tinklaraštį 2005 metais ir esu ilgiausiai rašantis tinklaraštininkas iš Lietuvos. Dabar pagrindinis tinklaraščio turinys yra skirtas stalo žaidimams, animacijai. 2015 metais pradėjau rašyti naujienlaiškį, kurį siunčiu kartą per savaitę. Įdomiausius mano tekstus dabar rasite čia!

Read more from Aš esu NePo

Sveiki, Šiandien sueina dešimt metų, kai rašau šį naujienlaiškį. Turiu prisipažinti, kad gimtadienis užklupo netikėtai, todėl nesu pasirengęs jokio specialaus įrašo ar dovanos. Pirmasis naujienlaiškis buvo išsiųstas 2015 metais penkiems žmonėms. Didžiausias skaitytojų skaičius vienu metu buvo >150. Vis dėl to daugelis laiškų buvo išsiųsta tam pačiam skaitytojui skaičiui kaip dabar ~120. Atidarymo procentas yra 50-60%, esant tokiam mažam skaitytojų skaičiui norėtųsi, kad jis būtų 80%. Beje, su...

Sveiki, Balandis nuostabus mėnuo, turėjome karščio rekordus kelias dienas iš eilės, lietų, šalnas, siaubingą vėją, o kai kuriose vietose net snigo. Balandžio orai Lietuvoje man primena Trumpo užsienio politiką: niekam nepatinka ir visi laukia vasaros. Praėjusią savaitę Trumpas uždėjo atsitiktinius muito mokesčius visoms šalims, šią savaitę jis laikinai mokesčius sumažino iki 10%. Aš norėčiau jus pakviesti padaryti minties eksperimentą ir įsivaizduoti, kad Trumpo muitai lieka visam gyvenimui....

Sveiki, Aš stengiuosi nekalbėti apie politiką, bet šią savaitę Trumpas įvedė tarifus visoms pasaulio šalims išskyrus Rusiją ir Šiaurės Korėją. Jūs turbūt jau daug girdėjote apie tai, bet aš pridėsiu savo du centus. Aš stengiuosi būti kiek galima objektyvesnis, bet, reikia pripažinti, jog tai nėra sritis, kurią gerai išmanau. Niekas manęs neerzina taip kaip nekompetentingas lyderis. Niekas nėra liūdniau, nei šalis, kuri gali būti labai turtinga, bet tokia nėra, nes valdžioje nekompetentingas...