Tarifai



Sveiki,

Aš stengiuosi nekalbėti apie politiką, bet šią savaitę Trumpas įvedė tarifus visoms pasaulio šalims išskyrus Rusiją ir Šiaurės Korėją. Jūs turbūt jau daug girdėjote apie tai, bet aš pridėsiu savo du centus. Aš stengiuosi būti kiek galima objektyvesnis, bet, reikia pripažinti, jog tai nėra sritis, kurią gerai išmanau.

Niekas manęs neerzina taip kaip nekompetentingas lyderis. Niekas nėra liūdniau, nei šalis, kuri gali būti labai turtinga, bet tokia nėra, nes valdžioje nekompetentingas lyderis. Geriausias to pavyzdys būtų Turkija. Turkija geografiškai yra labai įdomioje pozicijoje, kas jai leistų būti stipriausia valstybe Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje. Galbūt net gi stipriausia valstybe Europoje. Bet jinai tokia nėra, nes jos lyderis ekonominės išminties semiasi iš knygos parašytos prieš 2000 metų. Ne, tai ne biblija, turkai – musulmonai.

Bet, aišku, mes norime šiandien pakalbėti ne apie Turkiją, o apie JAV. Trumpo idėja, kad reikia gražinti gamybą į Ameriką (atkreipkite dėmesį, sakau Ameriką, ne JAV) iš esmės nėra bloga. Bet jis pasirenka labai keistus būdus ją įgyvendinti – įvesdamas tarifus visiems.

Kažkur ~1800-aisiais metais tarifai buvo pagrindinis valstybės pajamų šaltinis. Prisimenate? Geri laikai buvo. Neprisimenate? Nieko keisto, jūs dar nebuvote tuo metu gimę. Sakyti, kad pasaulis per 200 metų pasikeitė, yra viską per daug supaprastinti.

Kam reikalingi tarifai šiais laikais? Tam, kad apsaugotum vietinę industriją nuo išorinės konkurencijos. Pavyzdžiui, mes norėdami apsaugoti Lietuvos ūkininkus galėtume įvesti 50% tarifą pienui iš visų šalių. Labai svarbus momentas yra, kad vietinė industrija privalo egzistuoti. Įsivaizduokite, kad norėdami apsaugoti vietinę industriją, mes įvedame 50% tarifą kavai. Bet mes kavos neauginame. Ir neauginame ne todėl, kad nenorime, bet dėl gamtos sąlygų negalime. Jeigu būtų sąlygos, esu tikras, kad būtų norinčių auginti. Jeigu nėra ką saugoti ir vis tiek įvedame tarifą, vadinasi paprasti žmonės tiesiog be jokios priežasties už kavą moka daugiau, o patys neturtingiausi yra priversti kavos atsisakyti.

Ar žinojote, kad Klaipėdoje egzistuoja įmonė, kuri gamina autobusus? Įsivaizduokite, kad norėdami apsaugoti tą įmonę įvedame 50% tarifą visoms automobilių dalims. Valio! Iš tiesų - ne. Ar ta įmonė gamina padanga? Ar ta įmonė gamina stiklus? Ar ta įmonė gamina valytuvus? Ne? Tai reiškia, kad įvedus tarifus Klaipėdoje pagaminti autobusai bus brangesni, nes visos dalys reikalingos jam surinkti yra brangesnės.

Yra dar vienas momentas. Įsivaizduokite, kad Vilniuje pradėtume gaminti povandeninius laivus. Nelogiška ane? Nėra jūros. Pagaminam ir kas tuomet?

Batai ir drabužiai patenka į top5 didžiausių Vietnamo eksportų. Logiška drabužių fabrikus statyti Vietname, nes darbuotojų algos yra mažos, vadinasi verslas gali užsidėti didelius antkainius, bet paprasti žmonės vis tiek tuos drabužius gali įpirkti. Statyti drabužių fabriką Anglijoje nėra logiška, nes darbuotojų algos didelės, verslo antkainiai bus minimalūs, paprasti žmonės galimai jų neįpirks.

Visi tie hipotetiniai pavyzdžiai yra tai ką padarė Trumpas paskelbdamas tarifus. Tarifai vaisiams ir daržovėms, kurių JAV apskritai negali užsiauginti arba gali užsiauginti tik tam tikrais sezonais. Tarifai produktams, kurių nėra logiška gaminti JAV, nes tiesiog darbuotojų algos per didelės. Tarifai produktams, kurių fabrikų JAV kol kas dar nėra ir fabriko per naktį nepastatysi. Tarifai produktams, kurie yra surenkami JAV, bet jų dalys yra gaminamos kitose šalyse.

Jeigu nori sužlugdyti Kiniją, tarifai Kinijai yra geras būdas tą padaryti, bet esminis momentas, reikia neįvesti tarifų kitai šaliai, kur pigi darbo jėga, pavyzdžiui Vietnamui arba Indijai, kad verslininkai turėtų kur perkelti savo fabrikus. Įvedant tarifus visoms šalims žlugdoma tik viena – JAV.

Ar žinote, kad tarifai sumuojasi? Jeigu Europos sąjungai yra 20% tarifas ir automobiliams yra 25% tarifas, tai automobiliams pagamintiems Vokietijoje yra 45% tarifas. Man asmeniškai įdomiausia sritis yra stalo žaidimai ir stalo žaidimams pagamintiems Kinijoje tarifas dabar yra 54%. Vienas gamintojas sakė, kad jų žaidimą pagaminti Kinijoje kainuoja 30$ (beje, tai labai brangus žaidimas, daugelis kainuoja <10$). Jie ieškojo alternatyvų įvairiose šalyse ir pigiausias pasiūlymas, kurį gavo buvo 120$. Paprastai žaidimų kaina parduotuvėse yra 5x didesnė, nei gamybos kaina, nes visi tarpininkai biški užsimeta. Taigi, 30$ žaidimas parduotuvėje kainuos 150$ (aš asmeniškai neperku žaidimų brangesnių nei 100$), 120$ žaidimas parduotuvėje kainuos 600$ t.y. tiek pat kiek visai neblogas telefonas. Telefoną perki kartą per porą metų, naują žaidimą perki… Aš perku per dažnai… Su tokiais skaičiais busiu nustebęs, jeigu nei viena JAV stalo žaidimų kompanija nebankrutuos.

Aišku, daugelio iš jūsų stalo žaidimai nekaso, taigi paimkime pavyzdį su kava. Kaip tai paveiks pasaulį? JAV yra viena iš didžiausių kavos vartotojų. Įvedus tarifus, bus mažiau kavos suvartota/nupirkta JAV, bet gamintojai jau turi tam tikrą kiekį, kurį reikia parduoti, vadinasi tą kiekį reikės parduoti kažkur kitur, taigi, trumpalaikiu laikotarpiu turėtų kristi kavos kainos pasaulinėje rinkoje. Bet ūkininkai uždirbs mažiau dėl kritusių kainų, todėl dalis gali nuspręsti neauginti kavos. Taigi, pasiūla sumažės, sumažėjus pasiūlai vėl pakils kavos kainos. Jeigu JAV sugalvos panaikinti tarifus, tarkim, po 4 metų, tuomet vėl padidės kavos poreikis, ko pasekoje vėl padidės kainos, nes pasiūla bus mažesnė nei yra dabar. Žodžiu, ką aš noriu pasakyti, kad trumpuoju laikotarpiu laimi visi ne JAV pirkėjai, bet ilguoju laikotarpiu pralaimi visas pasaulis.

Mes dabar gyvename sistemoje, kuri vadinama globalizacija. Paprastai sakant, gaminam prekes neturtingose šalyse, o vartojam turtingose. Šitą sistemą sukūrė JAV. Sukurdama tokią sistemą JAV laimėjo tris dalykus. Pirma, tapo stipriausia pasaulio šalimi (ekonomiškai). Antra, doleris tapo standartine tarptautinių sandorių valiuta. Trečia, doleris tapo standartine daugelio bankų atsargos valiuta. Rusija ir Kinija jau senai norėjo išstumti dolerį iš savo sosto, bet jos nieko negalėjo padaryti, nes doleris yra stabiliausia ir patikimiausia pasaulio valiuta. Sakau yra, bet turbūt reikėtų sakyti buvo… Tai ko negalėjo padaryti Rusija ir Kinija, Trumpas padarys už jas.

Deja, globalizacija negalėjo tęstis amžinai ir jinai būtų numirusi sava mirtimi po dvidešimt, trisdešimt metų. Priežastis, kad turtingose valstybėse masiškai mažėja gyventojų, kas reiškia, mažėja vartotojų ir, net jeigu neturtingos šalys ir toliau galėtų gaminti, turtingose šalyse nebus kas tas prekes perka.

Aš mielai būčiau palaukęs natūralios globalizacijos mirties, bet Trumpas nusprendė, kad reikią ją nužudyti dabar ir pakeisti kita sistema. Kokia ta sistema? Sunku pasakyti, ar pats Trumpas žino kokia jinai turėtų būti. Vienas dalykas ką mes tikrai žinote, tai kad Trumpas nori, jog gamintojai statytų fabrikus JAV. Deja, pasaulis neveikia taip kaip Trumpas įsivaizduoja.

Tarkim, kas nors nori pastatyti fabriką JAV, ilgiausiai trunkanti dalis nėra statybos. Turbūt bet kurį fabriką galima pastatyti per pusę metų. Ilgiausiai trunkanti dalis yra biurokratija. Reikia nupirkti žemę, reikia gauti įvairius leidimus statyboms, reikia kad kažkas atvestų visas komunikacijas: elektrą, vandenį, dujas, kanalizaciją, plius šiais laikais taip pat ir internetą. Priklausomai nuo to kur statysi, vietiniai gyventojai bus nepatenkinti ir protestuos. Protestai gali tiesiog pailginti statybos laiką, gali persikelti į teismus, kurie užtruks dešimtmetį arba įsikišus vietiniam merui/gubernatoriui, statybos leidimai gali būti išviso panaikinti. Taip sakant, sėkmės sporte.

Fabriko negali statyti vidury dykumos, nes jam reikia darbuotojų. Jeigu reikia aukštos kvalifikacijos darbuotojų, tai reikia statyti kur nors netoli universiteto. Geriausia vieta statyti automobilių fabriką šalia kito automobilių fabriko, kad galėtum pervilioti darbuotojus. Kita vertus spaustuvei reikia tiesiog pigių darbuotojų arba, paprastai sakant, statyti JAV jų tiesiog neapsimoka.

Na, bet, tarkim, pastatai fabriką. JAV yra didžiausia pasaulio rinka, taigi, gyventi vien iš JAV būtų neblogai, bet ką mes žinome apie Trumpo planus, tai kad jis nori, kad JAV ne tik gamintų bet ir eksportuotu į kitas šalis. Ar žinojote, kad mūsų kaimynė Lenkija yra didžiausias fabrikas Europoje? Kaip jie tai pasiekė yra atskira ir labai ilga tema, bet vienas labai svarbus dalykas yra tai, kad jie visuomet stengėsi, kad zlotas būtų nuvertėjęs kitų valiutų atžvilgiu. Vietiniams gyventojams jie moka algas tūkstančiais, bet kai paverti į eurus ar dolerius vis tiek gaunasi centai, taigi, lenkiškos prekės būna pigiausios ir kodėl nepirkti lenkiškų prekių? JAV dabar to negali pasiūlyti ir, jeigu jie norėtų tą pasiūlyti, reikia, kad doleris nuvertėtų. Bet jeigu doleris nuvertės ar jis vis tiek liks tarptautinių sandėrių ir bankų atsargos valiuta? Teoriškai įmanoma, bet sunkiai įsivaizduojama.

Ar viena valstybė, net tokia didelė ir stipri kaip JAV gali pakeisti viso pasaulio ekonomiką? Atsakymas yra ne. Norint pakeisti pasaulinę tvarką, reikia partnerių ir šiuo metu vienintelė valstybė, kuri patenkinta JAV veiksmais yra Rusija. Atsižvelgiant į tai, kaip Trumpas elgiasi, karas dėl Grenlandijos atrodo kiekvieną dieną vis realesnis, tai kodėl Europa palaikytų JAV?

Gerai, pakalbėkime apie dalyką, kuris mane labiausiai erzina ir yra sunkiausiai suvokiamas. Respublikos gali būti prezidentinės arba parlamentinės. Pavyzdžiui Prancūzija yra prezidentinė respublika ir visi žino kas yra Prancūzijos prezidentas. Vokietija yra parlamentinė respublika ir visi žino kas yra Vokietijos kancleris. Daugelis žmonių, net nežino, kad Vokietija turi prezidentą. Lietuvoje prieš porą metų buvo konfliktas tarp prezidento ir premjero ir aš neatsimenu kas laimėjo, tai nežinau kurio tipo respublika yra Lietuva.

JAV neturėtų būti prezidentinė respublika (techniškai JAV yra federacija, bet nevermind). Ir vis dėl to… Trumpas per du mėnesius turbūt pasirašė daugiau prezidentinių nurodymų, nei Obama per dvi kadencijas… Ką ten Obama, turbūt daugiau nei dešimt paskutinių prezidentų sudėjus kartu. Parlamentas (atstovų rūmai) turi visas galias atšaukti prezidento nutarimus, bet niekas nieko nedaro. JAV parlamente yra 435 vietų ir daugumą turi respublikonai, kurie padėjo išrinkti Trumpą. Bet demokratai nieko negeresni, priklausomai nuo mėnulio fazės jie svyruoja tarp nieko nedarymo ir pritarimo. Turėti vieną idiotą ne tas pats kaip turėti 400 idiotų. Šito aš negaliu suprasti. Visi ekonomistai sako, kad tai yra blogai. Tai kodėl žmonės, kurie turi politinę galią nieko nedaro? Kodėl visi mano, kad vienas idiotas bus protingesnis už dešimtis mokslininkų?

Turi klausimų, pasiūlymų, kritikos? Spausk 'reply' ir parašyk man.


NePo

Tai yra pirmas animacinis serialas, kurį aš aprašiau šiais metais ir jis nėra vaikams. Aš taip sakau, nes viena iš temų yra prostitucija. Pagrindinis veikėjas yra samdomas žudikas ir jis gyvena blogame rajone, jeigu galima taip išsireikšti.

https://www.nepo.lt/animacija-the-fable/


Internetas


Gražiausi vabzdžiai (drugeliai) demonstruoja tikrai įspūdingas spalvas ir ornamentus.

https://www.mentalfloss.com/beautiful-moths

Automobiliai nudažyti taip, kad atrodo lyg piešiniai.

https://www.borninspace.com/cars-wrapped-painted-to-look-like-theyre-pen-and-ink-comic-drawings/

Labai smagus tekstas apie tai kaip tapti ekspertu.

https://bakadesuyo.com/2025/03/expert-2/

Lietuvos populiacija per artėjančius 25 metus susitrauks 20 proc., o darbingo amžiaus gyventojų sumažės trečdaliu, prognozuoja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija

https://kaunas.kasvyksta.lt/2025/03/28/lietuvoje/liudnos-prognozes-per-25-metus-dirbanciu-gyventoju-lietuvoje-sumazes-trecdaliu/

Ta pačia tema video apie Pietų Korėjos ateitį.

video preview

Radai įdomių nuorodų? Spausk 'reply' ir jos bus įtrauktos į sekantį naujienlaiškį.

Naujienlaiškis. Praėjusios savaitės naujienlaiškis buvo išsiųstas 123 žmonėms. Atidarė 58.5%, paspaudė 53 nuorodas.

Persiųskite šį naujienlaiškį savo draugams, nes jie irgi norėtų sužinoti apie gerus ir įdomius dalykus, kuriuos jūs skaitote.

Šios savaitės naujienlaiškis iliustruotas Junkyard Sam darbais, daugiau jų galite rasti adresu https://junkyardsam.com

Šios savaitės naujienlaiškis išsiųstas 122 žmonėms.

Aš esu NePo

Aš pradėjau rašyti tinklaraštį 2005 metais ir esu ilgiausiai rašantis tinklaraštininkas iš Lietuvos. Dabar pagrindinis tinklaraščio turinys yra skirtas stalo žaidimams, animacijai. 2015 metais pradėjau rašyti naujienlaiškį, kurį siunčiu kartą per savaitę. Įdomiausius mano tekstus dabar rasite čia!

Read more from Aš esu NePo

Sveiki, Originaliai šitas tekstas buvo parašytas prieš karantiną arba karantino pradžioje. Žodžiu, taip senai, kad neatsimenu. Šį tekstą laikiau tam momentui, kai neturėsiu idėjų apie ką kalbėti, bet pagalvojau, kad reikia nupūsti dulkes ir publikuoti kol galiojimo terminas nepasibaigė. Prisimenate tą skambutį, kuris suskamba įėjus į parduotuvę? Jį turi ne visos parduotuvės, tiesa pasakius, jį turi tik labai nedaug parduotuvių. Aš žinau, kad jį turėjo Saldūs majai, man rodos juos nužudė...

Sveiki, Klausimas: ar atkreipėte dėmesį, kad elektriniai automobiliai žymimi EC? E reiškia elektrinis, C reiškia centras. Aš, aišku, juokauju. Originali idėja žymėti visus automobilius EV buvo labai romantiška. Vienintelė problema, kad žmogus, kuris pasiūlė tą idėją buvo neįtikėtinai didelis pesimistas arba visiškai negalvojo. EV1234 numeriais galima pažymėti tik 10.000 automobilių. Kai numeriai pasibaigė perėjo prie sekančios abėcėles raidės ir elektrinius automobilius pradėjo žymėti EA....

Sveiki, Šiandien sueina dešimt metų, kai rašau šį naujienlaiškį. Turiu prisipažinti, kad gimtadienis užklupo netikėtai, todėl nesu pasirengęs jokio specialaus įrašo ar dovanos. Pirmasis naujienlaiškis buvo išsiųstas 2015 metais penkiems žmonėms. Didžiausias skaitytojų skaičius vienu metu buvo >150. Vis dėl to daugelis laiškų buvo išsiųsta tam pačiam skaitytojui skaičiui kaip dabar ~120. Atidarymo procentas yra 50-60%, esant tokiam mažam skaitytojų skaičiui norėtųsi, kad jis būtų 80%. Beje, su...